Cusco (Peru)

Cusco

Cusco, chrám Companía de Jesús

Cusco, chrám Companía de Jesús

Cuzco se nachází v jižním Peru v srdci And poblíž údolí Urubamby v nadmořské výšce 3 400 metrů nad mořem a je značně vytíženou turistickou destinací, kam ročně zamíří na 1,5 milionu návštěvníků. Díky své unikátní historii byla zapsáno na seznam UNESCO. Původně bylo sídlením městem inckého vládce a právě zde conquistador Francisco Pizzaro usmrtil krále Atahualpu a dosadil „loutkového vládce“ jménem Manca. Pizzaro pak založil na pobřeží v snadněji dostupných místech nové hlavní město Lima. Centrem Cuzca je náměstí Plaza de Armas, v jehož okolí kdysi stávaly paláce inckých panovníků, dnes tu najdete mohutnou katedrálu sv. Dominika stojící na základech bývalého chrámu Slunce Qoricancha, ve které si můžete prohlédnout proslulé zobrazení Poslední večeře, kde Ježíš Kristus popíjí chichu a místo tradičních pokrmů spojených s tímto obřadem se podává kukuřice a morčata, typická peruánská krmě. Na náměstí se nachází také další impozantní chám Iglesia del Triunto. V křivolakých uličkách Cuzca se setkáte s místními indiány, kteří sem přijíždějí i z širokého okolí, aby nabídli své výrobky z vlny, hliněné figurky indiánů a lam a další suvenýry. Ve městě se nachází také řada muzeí, které se věnují místní historii a předkolumbovským indiánským kulturám (Museo Historico Regional, Museo del Sitio del Qoricancha). Cuzco je také dobrým výchozím bodem k výletům za okolními inckými památkami, jako jsou nedaleké rozvaliny rozlehlého Sascayhuamánu, a především pak výchozím bodem k cestě na Macchu Pichu – většina cestovatelů volí k cestě buď vlak nebo dobrodružnější několikadenní trek džunglí a horami.

Peru - Aktuální opatření ohledně cestování vydaná 15.7.2020 15:23

Aktuální opatření MZV ČR ohledně cestování naleznete na: https://peru.tripzone.cz

Poloha

Poloha: jihovýchodní Peru

Souřadnice: 13°31´ JŠ, 71°58´ ZD

Plocha: 385 km2


Obyvatelstvo

Populace: 359 000

Cusco - poloha na mapě
 
Publikováno: 09.08.2011
Aktualizováno: 11.11.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Cusco

09.08.2012 22:37 Karel II.
---.net.upcbroadband.cz

Chrám na obrázku neni katedrála sv.Dominika,nýbrž jezuitský chrám Companía de Jesús neboli chrám Tovaryšstva Ježíšova...V textu jsou i další nepřesnosti.Když už něco zveřejním,tak si to ověřím nevalím okolí klíny do hlavy.

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2023 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist